Herbata w różnych krajach

Herbata TEAHerbata to napój, który towarzyszy nam przez cały rok i o niemal każdej porze dnia. Jest uniwersalna ze względu na różne możliwości jej przygotowania. W zależności od długości parzenia liści możemy uzyskać napar pobudzający lub uspokajający. Można ją także pić na ciepło lub na zimno, przyrządzoną na sposób wytrawny lub na słodko. Smak, który dzięki temu uzyskamy, w dużej mierze zależy także od miejsca jej pochodzenia. Eksperci marki Akbar przygotowali mini poradnik, który pozwoli poznać najpopularniejsze na świecie rodzaje herbat.

Na jakość i charakter herbaty wpływa wiele czynników, między innymi miejsce i sposób jej uprawiania, moment zbioru czy stopień rozdrobnienia. Chcąc wybrać najlepszą, warto zapoznać się z jej pochodzeniem i sposobem produkcji. Poniższy poradnik pozwoli poznać herbaty popularne na całym świecie i wybrać tę, która będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Japońska Matcha

Herbata Matcha należy do gatunków zacienionych. Oznacza to, że kiedy krzewy herbaciane zaczynają rosnąć, przykrywane są plastikowymi plandekami i słomianymi matami, aby ograniczyć dostęp słońca do rośliny. Zebrane liście muszą następnie przejść złożoną obróbkę, która pozwala otrzymać proszek o zielonym kolorze i drobniejszej konsystencji niż ten w pudrze dla dzieci. Zanana jest od tysiącleci i to właśnie ją wykorzystuje się w tradycyjnym, japońskim ceremoniale parzenia herbaty.

Cejlońska czarna herbata

Na wysokogórskich plantacjach herbacianych na Sri Lance, które uznawane są za najczystsze na świecie, co roku dojrzewa czarna herbata Akbar. Zbierać ją mogą tylko kobiety, gdyż mają delikatniejsze i mniejsze dłonie od mężczyzn. Z krzewów herbacianych zbierane są wyłącznie 2-3 najmłodsze listki i pączek. Tylko delikatne, kobiece dłonie mogą podołać temu zadaniu, jednocześnie nie uszkadzając rośliny oraz nie gniotąc listków. Cejlońskie plantacje to jedne z niewielu, które pozostały wierne ręcznym zbiorom liści. Marka Akbar należy również do wąskiego grona herbat, które posiadają certyfikat cejlońskiego lwa. Znak ten, może otrzymać jedynie herbata, która nie tylko została zebrana, ale i zapakowana na Cejlonie, co gwarantuje, że nie straciła smaku i aromatu w trakcie transportu.

Chiński Pu- erh

Jest to czerwona herbata uprawiana na południu Chin. Jej smak jest bardzo gorzki, dlatego w wielu krajach dodaje się do niej aromaty. Przez Chińczyków nazywana jest smoczą herbatą. Znana jest także ze swoich właściwości odchudzających. Produkcja tej herbaty polega na ekspozycji na słońce świeżo zebranych listków herbacianych. Następnie liście podawane są procesom częściowej fermentacji i przykrywane materiałem, pod którym leżakują.

Chcąc wybrać najlepszy dla siebie rodzaj herbaty, warto zwrócić uwagę czy została ona wyhodowana, poddana obróbce i zapakowana w jednym miejscu. Pozwala to bowiem na zachowanie jej wyjątkowego aromatu.